Daržo planavimas

Norite džiaugtis gausiu derliumi ir malonumu, kurį suteikia stebėjimas, kaip viskas auga bei noksta? Tada šie patarimai – būtent Jums.

 Daržo planavimas – tai derliaus pamatas, susidedantis iš skirtingų darbų: tinkamos vietos ir dirvos parinkimo, vertingiausių daržovių veislių pasirinkimo, sėjomainos planavimo bei daržo įrengimo.

Pagrindinės daržo planavimo taisyklės

Vidutinis rekomenduojamas lysvės plotis turėtų būti apie 0,8 - 1 m., o tarplysviams užtenka 0,4 m pločio. Tačiau jei planuojate auginti aukštesnius augalus, tarplysvius galite daryti šiek tiek platesnius.

Planuojant daržą, reikia atsirinkti, kokius augalus norite sodinti ir pasiruošti sėjomainos planą. Šis planas ypač svarbus sėjant vienmetes daržoves.

Pagrindiniams augalams skiriama didžiausia arba patogiausia daržo ploto dalis. Jei norite auginti šilumamėgius augalus, juos sėti ir sodinti reikėtų piečiausioje daržo vietoje arba šiltnamyje.

Mokslininkai ir augalų augintojai yra pastebėję, kad daržovių derliaus gausumas priklauso ne tik nuo veislės, dirvos, tinkamos priežiūros, bet ir nuo to, kokias daržoves vienas šalia kitų auginame. Mat jos turi skirtingas savybes, skirtingai absorbuoja ir skleidžia įvairius spindulius, tuo pačiu skirtingai veikia ir kaimyninius augalus. Taip pat nustatyta, kad tinkamai parinkti kaimynai daržoves padeda apsaugoti nuo kenkėjų. 

Iš ko susideda daržo planavimas

Daržo planavimas – tai darbų rinkinys, kurį reikia atlikti kruopščiai ir nuosekliai, kad galėtumėte džiaugtis puikiais rezultatais.

  1. Pirmiausia reikės pasidaryti sklypo planą, kuriame norite įsirengti daržą. Atkreipkite dėmesį, kad daržo zona turi būti saugoma nuo vyraujančių šiaurės vėjų, taip pat neturėtų būti užstota kitų sklypų ar medžių.
  2. Svarbu atkreipti dėmesį ir į sklypo lygumą – jis turi būti lygus ar turėti nuolydį į pietus ar pietvakarius, (rekomenduojama ne daugiau 10C ).
  3. Pagal pasirinktą daržo tipą – apskaičiuokite, kiek reikės lysvių.
  4. Lysves patariama formuoti į ilgį nuo šiaurės pietinės pusės link arba nuo šiaurės rytų pietvakarių link.
  5. Jei planuojate įsirengti šiltnamį – nepamirškite, jog šiltnamiuose auginami augalai turi gauti daug saulės, tad ir statiniui geriausia parinkti pačią saulėčiausią vietą. Geriausia šiltnamio galus orientuoti į pietus ir šiaurę, o šonus saulė turėtų apšviesti ryte ir vakare.
  6. Planuojant daržą, labai svarbus veiksnys yra patogumas – juk nenorite kasdien tampyti po kelis kibirus vandens augalams laistyti, tad planuojat daržą atkreipkite dėmesį, kad greta būtų tinkamo laistyti vandens.

Taigi, pasiimkite pieštuką ir nusipieškite daržo planą – tik atminkite, kad daržoves sėjate ne tik dėl gausaus derliaus, bet ir tam, kad daržas kurtų estetinį vaizdą bei Jums teiktų malonumą.