Daržo tipai

 Prieš pasirenkant daržo tipą, reikia įsivertinti, kam jis bus skirtas ir ką norite auginti. Galbūt norite auginti tik agurkus, prieskonines daržoves, o gal siekiate, kad daržas teiktų estetinį pasitenkinimą? Tai priklauso nuo poreikių. Pastebima tendencija, kai namų gyvenimas persikelia į lauką. Darže norima veikti tą patį ką ir viduje - ilsėtis, bendrauti, valgyti. 

 

 

 

 

Skiriami šie tipai:

- daržas „maitintojas“. Planuojamas renkantis įprastesnes, derlingas daržoves, kurių pritaikymas kulinarijoje platus, o auginimas - nereikalauja daug pastangų.

- kvadratinio metro daržas. Planuojamas turint mažesnį daržo sklypą, bet norint ir siekiant įvairovės, dažnai pasirenkamos pakeltos lysvės. Žmogus, gebantis teisingai tvarkyti 1 kvadratinio metro daržą, nesunkiai supras ir išmoks, kaip reikia planuoti visą savo  sodą.

- miesto daržas. Populiarėjantis daržo tipas tarp gyvenančių didmiestyje, kurie dažniausiai auginti daržoves ar kitus augalus pasirenka balkonuose, terasose. Tam pasirenkami vazonai, specializuoti maišai ar kitos talpos. Tokiu būdu siekiama estetikos ir ekologiškumo.

- feng shui daržas. Šio tipo daržas papildo kitų daržų tipus ir glaudžiai su jais siejasi. Tokio tipo daržas dar nėra itin praktikuojamas Lietuvoje, bet ieškantys harmonijos žmonės atranda feng shui paremtą daržininystę, kuri remiasi ne tinkamų veislių parinkimu ar derlingumu, bet feng shui filosofijos principais – daržas turi būti ne tik „draugiškas“, be ir teikti gausą (pilnatvę) Jūsų gyvenimui.

- miško daržas. Lietuvoje įprasta lankytis miškuose ir rinkti uogų ar grybų derlių, bet patiems domėtis natūraliais gamtos/miško procesais siekiant gauti gėrybių derlių visdar nėra praktikuojama. Renkantis tokį daržą svarbiausia ne daržovių rūšys ar derlius, bet natūralūs gamtos procesai, kurių nevalia pažeisti. Toks daržo tipas reikalauja begalo daug specifinių žinių apie mišką, jo ekosistemą, itin svarbiu aspektu tampa - augalų parinkimas. Be to, daug laiko reikalauja planavimas, o svarbiausia – reikia miško. Tokiam daržui tinka tik daugiamečiai augalai, kurie pakenčia šešėlį.

 

- virtuvės daržas. Mažas darželis virtuvėje, kuris džiugina ištisus metus, labiausiai tam tinka greitos vegetacijos daržovės ir prieskoniniai augalai. Taip pat tai gali būti daržas lysvėje, kuriame auginamos daržovės ar prieskoniai reikalingi gaminant maistą.

- daržas šiltnamyje. Toks daržo tipas ir jo potencialas tiesiogiai susijęs su šiltnamio tipu, turima įranga. Auginti pasirenkami augalai, kuriems reikalingas šiltnamis ar norima užsiauginti ankstyvių daržovių (ridikėlių, salotų), kai atviras gruntas dar yra įšalęs.

- augintiniams draugiškas daržas. Kelių daržo tipų derinimas siekiant gerovės augintiniams. Į sėjomainą įtraukiami jiems naudingi augalai ir stengiamasi apseiti be tokių, kurie galėtų jiems pakenkti. Be to, populiaru pasirinkti augalus, kurie pritraukia vabzdžius ar paukščius į kiemą, taip sukuriant sveiką, harmoningą aplinką.

- estetinis daržas. Tai ne tik daržas, tai kartu ir gėlynas, nors jame gali neaugti nei vienos gėlės. Formų, spalvų ir sodinimo būdų dėka sukuriamas estetinį pasigėrėjimą sukeliantis daržas, kurio priežiūra dažnai tampa malonumu.

- daržininkystė visus metus / nuolatinis ciklas. Tai kelių daržo tipų derinimas, pasirenkamas itin aistringų daržininkų, kurie šia malonia ir naudinga veikla užsiima ištisus metus.