Ilgo poveikio trąšos. Kas tai?

Norint sumažinanti augalų auginimo sąnaudas atsirado poreikis gaminti ilgo poveikio trąšas, kurias naudojant galima ne tik sugaišti mažiau laiko, bet ir gerinti derliaus kokybę, o ir kenksmingas poveikis žmogui ir aplinkai mažesnis. Šios trąšos nuolat tobulinamos: sudėtis ir funkcinės ypatybės, granulių dydis ir kt. Prekės pavadinimo priesaga „cote“ tapo šių trąšų indentifikatoriumi ir bendriniu reiškiniu kuriant jų prekinius ženklus.

Ilgo poveikio trąšų technologijos esmė – trąšų granulės, padengtos specialiomis dervomis, kurios  pailgina mitybinių medžiagų atpalaidavimo procesą. Be to, derva pasižymi savo struktūra, kuri leidžia prasiskverbti drėgmei ir ją atiduoti. Trąšos naudojamos uždaro grunto, konteinerių, vazonų ir balkono augalų auginimui, vejų, ypatingai golfo laukų įrengimui, dekoratyvinių ir vandens augalų tręšimui.

Prie ilgo poveikio trąšų yra priskirtinos kelios formos, kurios pratęsia tręšimo periodą. Visų pirma tai trąšų lazdelės, kurios gaunamos presuojant trąšų mitybines medžiagas su rišikliu ar be jo. Tokių trąšų veikimo trukmė – 2-3 mėn. Jų veikimas irgi priklauso nuo dirvos drėgnumo ir temperatūros. Trąšų lazdelės patogios tuo, kad ypatingai tinka mažų konteinerių, vazoninių ir balkoninių lovelių augalų tręšimui. Galima tiksliai trąšas dozuoti priklausomai nuo talpos litražo ar vazono skersmenio. Kitas svrabus privalumas – sumažėja pertręšimo ir dirvožemio uždruskėjimo pavojus. Kad to išvengti, reikalinga tik tolygiai pagal perimetrą įterpti lazdeles. Žinoma lazdelių tręšimas taupo ir laiką skirtą augalų priežiūrai.

Kita ilgo poveikio trąšų grupė susiformavo dėl trąšų mitybinių medžiagų specifikos. Iš visų pagrindinių makroelementų svarbiausias yra azotas (N), tačiau jis yra ir labiausiai lakus (intensyviai garuoja ir puikiai tirpsta vandenyje). Sprendžiant šią problemą buvo ieškoma tokių azoto formų, kad jo įsisavinimas būtų tolygus ir daugmaž atitiktų fosforo (P) ir kalio (K) įsisavinimo tempus. Taip atsirado trąšų grupė dar dažnai papildomai ženklinama kaip „100 dienų“ veikimo. Tokios trąšos turi savyje fiksuotą azotą arba visos NPK medžiagos yra fiskuojamos rišiklių pagalba tiek, kad jų poveikis užtruktų 3-3,5 mėn. Tokios trąšos rado pritaikomumą ypatingai spygliuočių, žydinčių ir visžalių krūmų, erikinių dekoratyvynių augalų, vejų tręšime. Skirtingai nuo paprastų trąšų, ilgo poveikio trąšų „100 dienų“ naudojimui reikia tik 2 kartų.

Esminiai ilgo poveikio trąšų skirtumai ir privalumai:

  • Ilgaamžikumas. Dėl dervų prailgintas trąšų mitybinių medžiagų atpalaidavimas, sukuria ilgalaikį tręšimo poveikį trunkantį nuo 3 iki 18 mėn. Paprastos granuliuotos trąšos priklausomai nuo rišikių  ypatybių veikia 1,5-2 mėn.
  • Ekonomiškumas. Atliekamas vienkartinis tręšimas - sodinant augalus arba augalų aktyvios vegetacijos pradžioje. Atsižvelgus į augalų vegetacijos trukmę ir galimus priežiūros veiksmus su jais ilgo poveikio trąšų gali pakakti visam mitybinių medžiagų poreikio periodui. Užtenka atlikti tris veiksmus: paskleisti trąšas, pagal galimybes įterptį į dirvą ir palaistyti.
  • Universalumas. Trąšas galima naudoti sumaišius su gruntu ar įterpti į šaknų zoną (nenudegina šaknų), paskleisti ir įterpti į viršutinį dirvos sluoksnį (dėl granulių dangos ypatybių - mažesni azoto nuostoliai). Ilgo poveikio trąšos supresuotos į specialias tabletes dar labiau palengvina augalų tręšimą, o apteptos moliu yra nepamainoma trąša dekoratyinių vandens telkinių tręšimui. Ilgo poveikio trąšos sudėtyje kartu su įgėrio granulėmis ir tirpiomis fosforo-kalio trąšomis suformuoja gerai profesionalioje praktikoje užsirekomendavusį rinkinį, kuris tapo nepamainoma sodinimo technologijų dalimi konteineriniams augalams.
  • Efektyvumas. Vyksta tolygus, pastovus, augalo nežalojantis tręšimas. Trąšų mitybinės savybės atsilaisvina palaipsniui ir nedidelėmis dozėmis pastoviai maitina šaknis. Mitybinių medžiagų atpalaidavimas vyksta priklausomai nuo dirvos šilumos ir drėgmės santykio. Prie didesnės drėgmes ir šilumos atpalaidavimas yra spartesnis.
  • Kokybė. Šios trąšos yra vienodos frakcijos, puikiai tinka apjungti įvairias trąšų mitybines medžiagas į vieną kompleksą, tolygiai tręšiasi, lengvai byra ir dozuojasi. Trąšos atitinka visus ISO ir RHP standartus.

Ilgo poveikio trąšų formos

Veikimas, mėn.

Augalai

Granulės

4-6

Daigai, sodmenys ir sodinukai, uogienojai, uogakrūmiai, vejos.

Granulės

6-12

Šiltnamio ir lauko daržovės, sodo augalai, gėlės, kambario, balkono, konteineriniai augalai, spygliuočiai, dekoratyviniai, erikiniai, žydintys ir visžaliai augalai, vaismedžiai.

Lazdelės

2-3

Kambario, balkono, kabančių vazonų, konteineriniai augalai

Tabletės

6

Kambario, balkono, kabančių vazonų, konteineriniai, vandens telkinių augalai, pavieniai lauko dekoratyviniai augalai.

Granulės  „100 dienų“

3-3,5

Spygliuočiai, dekoratyviniai erikiniai, žydintys ir visžaliai augalai, vejos.

Granulės mišinyje  su „Start“ kompleksu

6

Balkono, terasos, kabančių vazonų, konteineriniai, persodinami augalai.