Išskirtinės naujienos, kurios patrauks akį ir dekoratyvumu, ir skoniu

Nors už lango vis dar nematome pavasario, daržininkai ir sodininkai žino – snausti nevalia. Daugelis jau ėmėsi planuoti šiųmečius pirkinius daržui ir sodui. Kasmet atsirandančios sėklų ir sodinukų naujovės kartais ir domina, o kartais ir šiek tiek baugina, mat kur kas paprasčiau auginti tai, ką jau esi išbandęs ir nenusivylęs. Tačiau bent nedidelę dalį planuojamo derliaus paskyrus eksperimentams ir naujų rūšių išbandymui, galima rasti tikrų daržo ir sodo perlų.

Šiemet „Žalios stotelės“ asortimente kiekvienas daržininkas ir sodininkas ras naujienų, pradžiuginsiančių tiek akį, tiek skrandį.

Kalbant apie daržoves, rinktis galima iš naujų smulkiavaisių ir stambiavaisių įvairiaspalvių pomidorų, paprikų, ridikėlių, cukinijų, žiedinių kopūstų ir kitų daržovių sėklų.

Įdomesnės išvaizdos pomidorų mėgėjams patiks geltoni, dryžuoti pomidorai „Gourmansun H“. Tai ankstyvas, atsparus ligoms, aukštaūgis hibridas. Vaisiai širdies formos, geltoni su oranžiniais dryžiais, mėsingi, stambūs, sveria apie 200 g. Labai gero skonio, aromatingi, turi mažai sėklų. Auginami šiltnamyje. Tiks užkandžiams, salotoms, pagardams gaminti.

Akį traukia ir „Blackball“ pomidorai, neįprasta akiai juodos spalvos odele. Tai vidutiniškai vėlyva, aukštaūgė veislė. Vaisiai skanūs, sultingi. Kekėje 8–10 vaisių, sveriančių 50–55 g. Jie puikiai tiks vieno kąsnio sumuštiniams ar salotoms, papuoš užkandžių lėkštę. Auginami šiltnamyje ir lauke.

Tarp naujienų taip pat itin geidžiama „Brunito H“ tamsių pomidorų veislė. Ji – vidutiniškai ankstyva, aukštaūgė „Kumato“ tipo. Vaisiai 140–160 g svorio, tamsūs, rudai raudonos spalvos, sodraus skonio ir tekstūros. Tinka auginti šiltnamiuose, įstiklintuose balkonuose. Ypač tinka spalvingoms salotoms. Augalai atsparūs ligoms, vaisiai netrūkinėja. Sėklos sėjamos kovą. Kad jos sudygtų greičiau ir vienodžiau, pasėlis pridengiamas stiklu ar plėvele. Substrato, kuriame sėjate sėklas, temperatūra turi būti ne žemesnė nei +21–26 °C, patalpos temperatūra turėtų būti ne žemesnė kaip +23 °C. Išauginę 2–4 tikruosius lapus, daigai persodinami po vieną į nuolatinę auginimo vietą.

Terasoms ir balkonams puikiai tiks vidutinio ankstyvumo, derlinga, smulkiavaisė, žemaūgė geltonųjų pomidoriukų veislė „Minigold“. Augalai kompaktiški, vaisiai apvalūs, geltonos spalvos, skanūs, sveria apie 30 g. Tinka vartoti šviežius ir konservuotus. Tinkamiausia temperatūra sėkloms dygti – 20–25 °C. Daigai pikuojami į puodelius, kai užaugina pirmąjį tikrąjį lapelį.

Taip pat į balkonus ar terasas tiks ir „Gardeners Delight“ gerai žinoma ir patikima, ankstyva, aukštaūgė, labai derlinga ir ilgai deranti vyšninių pomidorų veislė. Jų vegetacijos trukmė – 65 dienos. Vaisiai saldūs, kvapūs, atsparūs trūkinėjimui, sveria 14–18 g. Puikiai tiks vieno kąsnio sumuštiniams ar salotoms, gali būti konservuojami. Auginami šiltnamyje ir lauke, laistomi pirmoje dienos pusėje šiltu vandeniu 1–2 kartus per savaitę, tačiau gausiai.

Kalbant apie paprikas, viena iš naujienų – datulinės paprikos „Vulcain“. Ši veislė išsiskiria dekoratyvumu ir nedideliais geltonos spalvos, deginančio aštrumo vaisiais. Augalas dera visus metus. Vaisiai nedideli, sveria apie 5 g. Pagal aštrumą ši veislė priskiriama bene aštriausioms paprikoms (700 000–900–000 SHU pagal Skovilio skalę). Augalas aukštas, auginamas pastatomuose vazonuose. Karštą vasarą galima auginti lauke, įstiklintame balkone, atvėsus orams – perkelti į namus. Sėklos sėjamos durpių substrato puodeliuose po 1–2 sėklas 0,5–1,5 cm gylyje. Tinkamiausia temperatūra dygti +22–25 °C. Svarbu, kad sėkloms dygstant būtų išvengta temperatūros ir drėgmės svyravimų. Daigai užauga per 60–80 dienų, tai priklauso nuo auginimo sąlygų.12 sėklų pakaks 5–7 vazonams, sodinant po vieną augalą.

Mėgstantiems išskirtinės išvaizdos daržoves patiks ir „Romanesco Natalino“ žiedinių kopūstų veislė, išsiskirianti savo dekoratyvumu. Tai vidutiniškai ankstyva veislė, auginama po dangomis ar lauke. Žiedynai kūgiški, dideli ir tankūs, gelsvai žali – tokia spalva išlieka ir termiškai apdorojus. Tinka vartoti šviežius, šaldyti, konservuoti. Geriausiai auga derlingoje, purioje ir drėgnoje dirvoje. Visą vegetacijos periodą rekomenduojama tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.

Asortimente atsirado ir dvi naujos arbūzų veislės. „Megacrimson“ veislės arbūzai sužavės kvapnumu ir raudonu saldžiu minkštimu. Vaisiai ovalūs, jų svoris siekia 12–14 kg. O besėklės hibridinės veislės „Sinrubita H“ arbūzai patiks tiems, kurie ieško kompaktiško dydžio vaisių, kurie sveria 4-6kg ir itin patinka vaikams, mat valgant nereikės išrinkinėti sėklyčių. Šiuos vaisius lietuviai jau kurį laiką augina savo daržuose.

Sėkite, auginkinkite, mėgaukitės ir skanaukite!