Prieskoniniai augalai gėlyne

Prieskoniniai ir vaistiniai augalai gali tapti tikra gėlynų ir kitų želdinių puošmena. Jie ne tik papildys juos spalvomis, kvapais, bet ir privilios drugelius, bites, paukščius – padarys gėlynus gyvus ir nepakartojamus.

Prieskoniniams augalams geriausia parinkti atokesnę sodo vietą ir įkurdinti ten tokius, kurių dekoratyvūs ne tik žiedai, bet ir lapai. Taigi lieka tik pasirinkti norimus auginti augalus ir drąsiai eksperimentuoti.

Gėlynų pakraščiuose nuostabiai atrodys monardos, rūtos, vaistiniai šalavijai. Prie čiobrelių tiks medetkos, petražolės, krapai. Puošniai prieskonių kompozicijose atrodo ir nasturtės, o levandos ir peletrūnai kontrastuoja su vaistiniais šalavijais, kvapiaisiais raudonlapiais ir žalialapiais bazilikais ar agurklėmis.

Kvapiosiomis vaistinėmis žolelėmis galima papuošti ir žolyną. Tam puikiai tiks čiobreliai, raudonėliai, ramunės.

Pastatomuose vazonuose gerai auga beveik visi prieskoniniai augalai – juos galima sodinti grupėmis į lovelius arba tiesiog vazonėlius gražiai sustatyti ant palangės. Rudenį bus patogu šiuos vazonus pernešti į patalpą.

Trumpai apie žydinčius prieskoninius augalus

Gvazdikiniai serenčiai – daugumai žinomi kaip gėlės, iš tikrųjų yra puikus prieskoninis augalas. Džiovintais serenčių žiedais galima puošti ir gardinti sriubas, padažus, mėsos ir žuvų ar daržovių patiekalus.

Vaistinės medetkos – lengvai auginamos gėlės ir puikus prieskoninis augalas. Džiovinti žiedai gali puikiai pakeisti brangųjį šafraną. Net sakoma, kad ilgai žiūrint į medetkų žiedus gerėja rega. Norint apsaugoti augalus nuo kenkėjų, būtina juos auginti kartu su medetkomis.

Vaistinės melisos puikiai tiks gėlyno apvadams, jų lapai, vos tik palietus, skleis malonų citrinų aromatą. Tai daugiametis augalas, todėl gėlyną gali puošti ne vienus metus.

Dumplūnės – augalai, kurie tikrai nustebins. Jie alpinariumams ir darželiams net vėlyvą rudenį suteikia nepakartojamo žavesio. Vaisiai – oranžinės uogos – tinka desertams, uogienėms, o džiovintos – atstos razinas. Dumplūnės gali pasisėti pačios, jeigu paliksite kelias nenuskintas uogas ant krūmo.

Juozažolės – daugiamečiai augalai, gėlynuose ypač dera su rožėmis. Gėlynų pakraščiuose iš jų galima suformuoti originalius apvadus, tinka auginti ir alpinariumuose. Beje, šie augalai ypač patinka bitėms, o džiovintas juozažoles galima naudoti patalpoms kvėpinti, ypač mėgstamos pirtyse. Džiovintais lapais gardinami mėsos, žuvų ir daržovių patiekalai, galima naudoti marinatams.

Levandos – daugiamečiai augalai, kuriuos mėgsta visi. Jos ypač efektingai atrodo gėlynuose ir gėliapuodžiuose. Žiedynai skinami mažomis puokštelės, pritaikymas – itin įvairus: džiovintais žiedais gardinami padažai, gėrimai, aromatizuojamas aliejus, gaivinamos patalpos, o vonia su levandomis leis atsipalaiduoti.

Taigi tiems, kurie mėgsta originalų stilių, gėlynas su prieskoniais bus tikras atradimas.