Tai privalo žinoti kiekvienas tulpių mėgėjas ir augintojas!

 

Tulpės – lengvai auginamos spalvingiausios pavasario gėlės. Be to, jos vienos seniausiai auginamų svogūninių gėlių Lietuvoje. Pasitelkus kūrybiškumą, iš tulpių galima sukurti įspūdingą gėlyną, nes jos skiriasi ne tik spalvomis, bet ir žiedų forma, dydžiu bei žydėjimo laiku. Pagal šiuolaikinę klasifikaciją tulpės suskirstytos į 15 klasių, sudarančių keturias grupes. Jos suskirstytos pagal žydėjimo laiką: ankstyvosios, vidutinio žydėjimo, vėlyvosios, laukinių tulpių atmainos ir iš jų kilusios veislės. Derinant veisles, tulpių žiedais galima gerėtis nuo ankstyvo pavasario, vos tik nutirpus sniegui, iki pat vasaros.

 

Įdomūs faktai                                                     

  • Pasaulyje yra daugiau kaip 150 rūšių ir daugiau kaip 3 tūkst. veislių tulpių.
  • Europoje tulpės pradėtos auginti tik XVI a. pabaigoje. Gražus augalas sparčiai plito aukštuomenės soduose.
  • Žodis „tulpė“ yra kilęs iš persų kalbos žodžio „delband“, kuris reiškia turbaną.
  • Tulpės – vienos populiariausių gėlių pasaulyje, nusileidžiančios tik rožėms ir chrizantemoms.
  • Tai daugiametės gėlės, žydinčios pavasarį dažniausiai tik 3-7 dienas.
  • Šviežiai nupjautos ir vazoje pamerktos tulpės paauga mažiausiai 2,5 cm.
  • Pagrindinis tulpių augintojas ir pardavėjas yra Nyderlandai. Čia kasmet paruošiama parduoti daugiau nei 3 mlrd. tulpių svogūnėlių.
  • 1634-1637 m. laikotarpis vadinamas „Tulpių manija“, nes tuo metu jos tapo brangiausiomis gėlėmis pasaulyje.
  • Tulpės yra meilės, aistros ir romantikos simbolis.

Tulpių sodinimas ir priežiūra

Tulpės gali būti auginamos saulėtose ir šiek tiek pavėsingose vietose, tačiau būtina parinkti derlingą dirvožemį. Prieš sodinant patariama pagerinti dirvą kompostu. Taip pat svarbu, kad dirvoje neužsilaikytų vanduo. Pasodinus per drėgnoje dirvoje, svogūnėlius gali pažeisti puvinys, todėl verta pasirūpinti drenažu. Tulpės gali būti auginamos ne tik gėlynuose, bet ir konteineriuose, pastatomuose vazonuose pavienės arba komponuojant kartu su kitomis gėlėmis.

Tulpių svogūnėliai sodinami vėlai rudenį, prieš pat šalnas, kai dirvos temperatūra nukrinta iki +10 °C. Tulpių sodinimo gylis priklauso nuo dirvos. Lengvoje dirvoje sodinama trijų svogūnėlių gylyje, o sunkioje – dviejų. Per giliai ar per sekliai pasodintos tulpės gali nežydėti. Be to, peržydėjus augalams, vasarą rekomenduojama tulpių svogūnėlius iškasti. Tai geriausia daryti kas dvejus metus, nes nepersodintų tulpių žiedai smulkėja arba gali visai nustoti žydėti. Svarbu atminti, kad tulpių svogūnėlių negalima laikyti per žiemą ir sodinti pavasarį, nes žiedai vystosi būtent žemoje temperatūroje.