Augalų derinimas ir sodinimo planavimas šiltnamyje
Šiltnamiai – puikus pasirinkimas visiems, norintiems mėgautis savo išaugintomis daržovėmis jau nuo ankstyvo pavasario. Jų pasirinkimas itin didelis: gali būti dengti stiklu, polikarbonatu ar plėvele, o dydis priklauso nuo poreikio ir skirtos vietos. Tačiau dar prieš įrengiant šiltnamį būtina tinkamai suplanuoti erdves. Planas padės gauti gausesnį, įvairesnį derlių ir sutaupyti laiko jį prižiūrint.
Renkantis planuojamas auginti daržoves svarbu įvertinti, ar jos gali augti kartu. Pavyzdžiui, visų mėgstami pomidorai ir agurkai – nėra pats geriausias derinys, tad auginti viename šiltnamyje nepatariama. Agurkams tinkanti didelė drėgmė ir šiluma gali būti pražūtinga pomidorams. Geriausi deriniai šiltnamyje: pomidorai, melionai, arbūzai, kitas – agurkai, paprikos, baklažanai.
Išsirinkus planuojamas auginti daržoves, reikėtų įvertinti, kiek jų galima užsiauginti pagal jų užimamą plotą. Verta atminti, kad, norint išvengti esminių klaidų, daigus reikia sodinti nurodytu atstumu. Pasodinti tankiau augalai skurs, stelbs vieni kitus ir ves mažesnį derlių. Suspausti augalai taip pat dažniau užsikrečia ligomis ir kenkėjais.
Po šaltojo metų sezono išsiilgusiems šviežių daržovių patariama šiltnamyje pasisėti salotų, ridikėlių, špinatų, gražgarsčių. Tačiau patariama rinktis veisles, tinkamas auginti šiltnamyje. Pirmiausia patariama išpurenti žemę. Sėklas reikia sėti eilėmis į griovelius ir užžerti juos nedideliu sluoksniu tos pačios žemės. Sudygusius daigus būtina išretinti, kad daržovės užaugtų tinkamo dydžio ir nestelbtų viena kitos.
Praėjus šalnų pavojui ir nuėmus ankstyvųjų daržovių derlių, į šiltnamį sodinamos kitos kultūros.
Pomidorai – šiltnamio karaliai, tad jiems dažniausiai skiriama daugiausia vietos ir laiko. Norint sulaukti gausaus derliaus, reikia ne tik kokybiškų ir sveikų daigų, bet ir nepamiršti sodinant į pastovią auginimo vietą laikytis nurodyto sodinimo atstumo: 60 x 40 cm tarp daigų žemaūgėms veislėms ir 90 x 40 cm tarp daigų aukštaūgėms veislėms. Daigai sodinami 2–3 cm giliau negu augo daigyklose. Ūgtelėjusius daigus reikėtų rišti prie atramų ar virvių. Be to, svarbu nepamiršti, kad pomidorams labai svarbus šiltnamio vėdinimas, tad, esant karščiams, būtina atidaryti šiltnamio langus ir duris.
Agurkai – antra pagal populiarumą daržovė šiltnamyje. Ir ne veltui – agurkuose gausu fermentų, skatinančių baltyminių medžiagų ir B grupės vitaminų pasisavinimą. Norint sulaukti ankstyvesnio derliaus, patariama sodinti daigus, o ne sėti sėklas į dirvą. Daigai sodinami dviem eilėmis, laikantis atstumų: 80-90 cm tarp eilių 20-40 cm tarp augalų. Šiltnamyje agurkai auginami kaip laipiojantys augalai, tad reikėtų nepamiršti įrengti atramas.
Paprikos – C vitamino šaltinis, todėl šiltnamyje reikėtų atrasti vietos ir šiai daržovei. Tačiau šiltnamyje joms rekomenduojama parinkti nuo skersvėjų apsaugotą vietą. Paprikas galima sodinti šalia baklažanų. Į šiltnamį daigai sodinami 40 x 50 cm atstumu.
Baklažanai – vis dažniau šiltnamyje auginama daržovė. Baklažanus galima ruošti įvairiai – kepti, troškinti ar įdaryti. Baklažanų sėklas rekomenduojama daiginti puodeliuose. Nors augalų šaknynas išsivysto stiprus, tačiau pažeistas sunkiai atsigauna. Puodelius patariama parinkti didesnio dydžio, kad daigai juose augtų iki pat persodinimo į nuolatinę augimo vietą. Baklažanai – lepi daržovė, nemėgstanti skersvėjų ir temperatūrų svyravimų, tad šiltnamyje parenkama nuo skersvėjo apsaugota vieta. Daigai sodinami 60–70 x 40–50 cm atstumais ir 2–3 cm giliau negu augo daigyklose. Augalą būtina genėti. Vienam augalui paliekami 3–4 stiebai. Dažniausiai jiems atramų nereikia. Beje, šalia baklažanų galima auginti bazilikus. Jie puikiai jausis šiltoje, nuo skersvėjų apsaugotoje vietoje.
Turint didelį šiltnamį, ant specialiai įrengtų lentynų, daigyklose ar durpiniuose puodeliuose galima auginti ir kitų kultūrų daigus iki perkėlimo į nuolatinę vietą lauke. Šiltnamio agroklimatas puikiai tiks išauginti tvirtus moliūgų, aguročių, cukinijų, patisonų, arbūzų, kopūstų ir kitus daigus.
Norint apsaugoti augalus nuo kenkėjų ir ligų, rekomenduojama šiltnamyje pasėti serenčių ir medetkų. Šios gėlės turi eterinio aliejaus ir stiprų specifinį kvapą, atbaidantį žaladarius. Džiovintus medetkų žiedus galima panaudoti vaistinėms arbatoms.