Lysvių tipai

Daržui prireiks ne tik  lygios vietos ir natūralaus apšvietimo iš visų pusių, bet ir tinkamai pasirinkto lysvių tipo, nes nuo to priklausys augalų priežiūros ypatumai ir augalų derlius.

Lysvių formos:

- stačiakampio,

- apvalios,

- kitos formos, bet jos turėtų būti tokio dydžio, kad pasiektumėte augalus.

Vidutinis rekomenduojamas lysvės plotis turėtų būti apie 0,8 - 1 m, o tarplysviams užtenka 0,4 m pločio.

Lysvių vieta:

Specialistai rekomenduoja lysves formuoti nuo šiaurės - pietinės pusės link arba nuo šiaurės rytų - pietvakarių link. Taip išdėstytos lysvės gaus daugiausia saulės šviesos ir šilumos.  

Lysvių tipai:

  • Plokščiosios. Pačios populiariausios ir plačiausiai naudojamos lysvės. Dirvą sukasus lysvės formuojamos laikantis bendrųjų rekomendacijų, o tarplysviai dažnai tiesiog suminami ar suvoluojami.  Itin tai rekomenduojama lengvose dirvose, nes dirva ne taip greitai išdžiūna. Tokios lysvės tinka lanksčiam daržininkavimui, kai lysvių planas kasmet keičiamas. 
  • Pakeltos. Jos itin populiarios tarp daržininkų, nes sukuria stiprų ir malonų tvarkos įspūdį, estetiškos, lengvai įsilieja į bendrą aplinką, be to, jų lengvesnė priežiūra. Tokias lysves galima tiesiog supilti, arba įrėminti įvairiomis medžiagomis. Jos naudingos vietovėse, kur dažnos liūtys ar sunki molinga dirva, nes jos greičiau išdžiūsta, bet esant sausrai būtina dažnai laistyti. Tokios lysvės mėgstamos ir dėl greitesnio dirvos įšilimo pavasarį.
  • Pagilintos. Tokios lysvės retai sutinkamos (Lietuvoje jos beveik nepraktikuojamos), bet itin tinka sausesnių sklypų šeimininkams, vietovėse, kur iškrenta mažiau kritulių, ieškantiems sprendimo dėl laistymo ir vandens taupymo. Tokių lysvių forma ir gylis pasirenkamas pagal daržininkų poreikius.
  • Šiltlysvė. Šis lysvių tipas – tarpinė stotelė tarp daiginimo šiltoje patalpoje ir sodinimo lauke. Tokių lysvių įrengimas aktualiausias pavasaryje, siekiant užsiauginti ankstyvesnį daržovių daržą. Priklausomai nuo jų aukščio, atrodo labai estetiškai ir prie jų gali dirbti riboto darbingumo daržininkai. Pavasarį tokias lysves galima apdengti agroplėvele.
  •    

Šiltlysvės įrengimas:

  1. Įrengiamos paaukštintos konstrukcijos (rėmas), kurių aukštis gali būti 0,5-0,7 m.
  2. Į šiltlysvės dugną klojamos susmulkintos šakelės, kurios maišomos su stambiomis daržo atliekomis (pvz., burokų lapai).
  3. Kiti sluoksniai: durpės maišytos su šviežiu mėšlu, nupjauta žolė, daržo žemė.
  4. Viršutinis sluoksnis turi būti derlingas daržo žemės ir komposto mišinys. Drėgmei palaikyti įmaišyti drėgmę sugeriančių granulių.
  5. Yrant šioms medžiagoms susidariusi šiluma kyla į viršų ir sudaro daržovėms palankias sąlygas augti.