Šiltnamio paruošimas nuėmus derlių

Rudenį, nuėmus derlių, rekomenduojama šiltnamį paruošti kitam sezonui: atlikti būtinus remonto, dirvos paruošimo, dezinfekavimo darbus. Šių darbų reikia neatidėlioti vėlesniam laikui ar ateinančiam pavasariui. Vėliau rudenį, labai atvėsus orams, toks darbas taps nemalonus, o pavasarį ir taip dažnai trūksta laiko.  

Trumpas darbų sąrašas:

  1. Pirmiausia reikia pašalinti visas augalų liekanas, išnešti nereikalingus įrankius, medinius kuolus (jei tokių buvo) bei kitas priemones, nuimti virves. Virvių nereikia saugoti ir palikti kitam sezonui. Jos praranda tvirtumą, be to, gali būti likę kenkėjų ar ligų pradų.
  2. Apžiūrėti šiltnamio konstrukcijas. Jei reikia, suremontuoti medines dalis, patikrinti durų, langų ir kitų plyšių sandarumą. Stikliniuose šiltnamiuose patikrinti stiklus: suskilusius ar pratekančius pakeisti, užsandarinti.
  3. Nuplauti vidines šiltnamio konstrukcijas, plėveles, polikarbonatines ar stiklines dangas. Plauti galima buitiniais plovikliais, kalcinuota soda, degutiniu muilu ar žalio kaliu muilu, maišytais su neorganinių medžiagų mišiniu „Burgundija“.
  4. Kas keletą metų rekomenduojama pakeisti apie 5-15 cm viršutinio dirvožemio sluoksnio. Tai imlus darbas, kuriam reikia jėgų ir išlaidų, bet jį būtina atlikti. Nuimtą dirvožemį rekomenduojama kompostuoti.
  5. Ligų ir kenkėjų prevencijai sausas vidines dangas būtina nupurkšti fungicidų ir insekticidų mišiniu „Pervikur Energy“ + „Mavrik“. Šiam tikslui galima naudoti ir mineralinių medžiagų mišinius „Burgundija“, vario sulfatą, geležies sulfatą, trąšas „Copfort“. Taip pat tinka ir ekologiški produktai: „Neemazal“, ‚Oleorgan“, „Konflic“„Mimox“, „Altosan“. Taip pat patariama nuplauti ir išorines dangas, ypač tų šiltnamių, kurie stovi arti medžių arba yra labai apdulkėję ar apsamanoję
  6. Dezinfekciją galima atlikti ir fumigacijos metodu, t. y. dūminimu. Taip dezinfekuojant turi būti labai sandarus šiltnamis. Tam naudojamos sieros dūmadėžės (jas paprasčiau naudoti) arba sieros granulės. Abi priemonės efektyviai naikina ir ligų sukėlėjus, ir kenkėjus. Norma: 15-30 g / 1 kūb. m arba 1,5-1,8 kg / 24 kv. m. šiltnamiui. Reikia atminti, kad dūminimas kenkia metalo konstrukcijoms, todėl jas prieš dūminant reikia sutepti alyva. Be to, naudojant laikytis šių nurodymų:
  • prieš dūminant atsakingai apžiūrėti, kad šiltnamyje nebūtų gyvūnų; neturi būti ir žalių augalų;
  • 24 kv. m. dydžio šiltnamyje dūminimą reikėtų atlikti 2 vietose; uždegama, atvira liepsna užgesinama ir paliekama smilkti;
  • BŪTINA skubiai pasišalinti ir sandariai uždaryti duris; sieros granules prieš uždegant reikia papilti ant nedegaus pagrindo;
  • šiltnamis turi būti išvėdinamas po 2 parų.

7. Nekeičiant dirvos reikėtų pasirūpinti jos dezinfekavimu. Rudenį rekomenduojami būdai:

  • negesintos kalkės arba chlorkalkės – išbarstyti ir apkasti;
  • purškiamos priemonės: mišinys „Gardex“, „Bordo“ arba „Burgundija, vario ar geležies sulfatai;
  • galima dezinfekuoti ir verdančiu vandeniu (1 kibiras / 1 kv.m.), tačiau tai ilgai užtrunka ir yra nesaugu.