Kodėl verta auginti svogūnus?

Svogūnai – česnakinių šeimos augalas, turintis česnakams būdingų gydomųjų ypatybių. Esant kosuliui, peršalimui ar sergant astma, liaudies medicina rekomenduoja naudoti būtent svogūnus. Juose gausu vitaminų B1, B2, C, jų ropelėse gausu ir karoteno. Be to, yra mineralinių medžiagų ir eterinių aliejų.

Svogūnus galima užsiauginti sėjant sėklas arba sodinant sodinukus.

Svogūnų sėklos sėjamos vasario-kovo mėnesį į durpių substratais pripildytas daigyklas 1-2 cm gylyje. Praėjus šalnų pavojui, balandžio-gegužės mėnesį, daigai perkeliami į nuolatinę auginimo vietą, t.y. sodinami į dirvą. Sodinant reikėtų palikti 20 cm atstumą tarp eilių ir 5 cm – tarp augalų.

Renkantis svogūnų sodinukus reikia žinoti, kad jie skiriasi ne tik dydžiu (8–14 mm – smulkiausi, tačiau pavasariniam sodinimui yra per smulkūs; 14–21 mm – vidutiniai, bet tinkamiausi pavasario sodinimui; 21–24 mm – vidutiniškai stambūs, pasodinti pavasarį dažnai formuoja žiedinius stiebus; 24–30 mm – stambūs ir patys pigiausi, tačiau tinkamesni laiškams; 30–40 mm – labai stambūs, tinkami tik laiškams auginti), forma (apvali ir pailga), bet ir spalva (įprasta geltona, rusva, raudona ir balta).

Įprastai svogūnų sodinukus rekomenduojama sodinti per Stasines, gegužės 8 d.. Jie sodinami maždaug 1 cm gylyje, 6-10 cm atstumu, o tarp eilių – 20 cm. Tačiau jau dabar galima mėgautis svogūnų laiškais, užaugintais tiesiog virtuvėje.  Žiūrėkite vaizdo patarimą, kuriame pamatysite, kaip tai paprasta padaryti.

Trumpai apie veisles                                                                                                         

Svogūnų sėklos

Valgomieji svogūnai ‘Rossa Lunga Di Firenze

Šios veislės svogūnų laiškai vešlūs, tamsiai žali, stiebas baigiasi nedidele, ovalia, rausva, švelnaus skonio ropele. Tinka vartoti šviežius, ypač skanūs kepti. Atsparūs sausroms ir žemai temperatūrai.

Plačiau...

Svogūnų sodinukai

Birnförmige/Bamberger

Vėlyvoji svogūnų rūšis, kilusi iš Vokietijos, išsiskiria unikalia forma. Visiškai sunokę svogūnai būna pailgos, kriaušės formos ir gali būti lengvai pjaustomi net griežinėliais. ‘Birnförmige’ turi šviesiai rudus lukštus ir vidutinio storio kaklelį. Šios veislės svogūnai tinka trumpalaikiam saugojimui.

Plačiau...