Žydinčių gėlių rojus balkone

Ne visi turi galimybių pasidžiaugti nuosavu sodu ar gėlynu. Tačiau oazę poilsiui, kur būtų malonu tiek priimti svečius, tiek paskaityti knygą ar gerti rytinę kavą, galima susikurti čia pat – balkone. Žydinčio balkono grožis priklauso nuo pasirinktų augalų rūšių ir tinkamai sustatytų gėlių vazonų. Gėlės gali augti ant turėklų, prie lubų, sienų pakabintuose vazonuose ir ant grindų pastatytuose stovuose. Tereikia trupučio fantazijos ir šiek tiek žinių.

Tinkamiausia vieta ir sodinimas

Jei jūsų balkonas yra pietinėje pastato pusėje, čia būna didelė kaitra, tad čia reikėtų sodinimui rinktis šviesiamėgius augalus. Šiaurinėje pusėje per mažai saulės šviesos, todėl saulę mėgstantys augalai čia gali išvis neaugti arba nekrauti žiedų. Pavyzdžiui, saulėtai pusei – pelargonijas juostuotąsias ir laiptuotąsias galima derinti su šlamučiais, dichondromis, lakišiais, lobelijomis, verbenomis. Pavėsingai pusei – begonijas gumbines ir svyrančias, fuksijas, spriges galima papildyti šlamučiais ar bakopomis.

Iš sėklų užsiauginti stiprius tinkamus daigus dažnai sugeba tik patyrę augintojai. Pradedantiesiems, norintiems užtikrinto rezultato, gėlių daigus verčiau įsigyti parduotuvėse. Tik nusipirkus juos reikia iš karto persodinti į didesnės talpos vazonėlius ir paauginti namuose. Nenuimkite nuo daigo šaknų jas supančio audeklo, nes galite sužaloti šaknis. Be to, dirvoje palaipsniui ji suyra. Mažiau augioms gėlėms užteks 9 cm skersmens vazonėlių, kitoms reikės didesnių – iki 12 cm – indelių. Sodinimui geriausia naudoti specialius substratus ar kompostus, kurie yra purūs, laidūs orui ir, kas labai svarbu, juose labai gerai vystosi šaknys.

Nereikėtų pamiršti, kad gėlėms, augančioms vazonuose, reikalinga drenažo sistema. Permirkusios ir mažai šilumos gaunančios gėlės gali labai greitai supūti. Reiktų pasirūpinti, kad vazonų dugne būtų anga vandeniui nutekėti. Prieš sodindami gėles į vazonus, dugne pabarstykite pūsto molio granulių. Taip padarysite natūralią terpę drėgmei kauptis vazono apačioje. Be to, patariama į naudojamą žemę įmaišyti drėgmę palaikančių granulių, kurios sugeria, kaupia ir aprūpina augalus drėgme arba ištirpusiomis mitybinėmis medžiagomis pagal jų poreikį. Šios granulės išsiskiria ilgalaikiu efektu, nes biologiškai irdamos veikia 4-5 metus. Efektyviausiai granulės veikia įterptos į augalo šaknų zoną. Naudojimo norma: 1-3 g/1 l grunto (substrato). 

Gėlių daigus, tinkamai persodintus ir paaugintus šiltoje patalpoje, į lauką galima bus sodinti po šalnų, peržydėjus sodams, kai bus praėjęs šalnų pavojus. Stipriausieji tuo metu jau žydės.

Sodindami daigus pernelyg neužspauskite šaknų, nes jos geriau vystosi orui laidžioje, purioje terpėje. Pasodintus daigelius būtinai paliekite, kad žemė priglustų prie šaknų. Taip pat rekomenduojama palaistyti šaknų augimą skatinančiais stimuliatoriais ir po kelių dienų patręšti. Tačiau sodinant į pastovią vietą reikėtų atsižvelgti į konkretaus augalo sodinimo ir auginimo specifiką. 

Taigi, belieka sužinoti, kokius augalus rinktis, kad balkonas atrodytų gražiai ir būtų kur akis paganyti.

Tinkamiausios balkonams

Kuriant gėlių kompozicijas balkonuose, jas papildyti galima daugybe svyrančių, žydinčių ir lapinių foninių augalų. Smulkiais žiedais žydinčios įvairių spalvų taškuonės (bakopos)lakišiusverbenosšlamučiai, jurginaižemaūgiai bijūnai papildo sodinamas kompozicijas spalvomis, suteikia vientisumo įspūdį. Pastaruoju metu labai populiarūs tampa ir žoliniai-viksviniai augalai, kurie suteikia  kompozicijoms vientisumo, išbaigtumo bei lengvumo pojūtį. O štai kelios gėlių rūšys, puikiai tiksiančios auginimui balkonuose.

Surfinijos - tai gražiai svyrančios, gausiai, dideliais žiedais žydinčios ir spalvų įvairove išsiskiriančios balkoninės gėlės. 

Smulkiažiedės surfinijos itin gausiai žydi, jas lengviau prižiūrėti, nes nužydėję žiedai greitai sudžiūsta ir patys nubyra. Surfinijos puikiai auga saulėtose vietose, tačiau turėdamos gausią lapiją išgarina daug vandens, taigi jas būtina gausiai laistyti ir dažnai tręšti. Pastaraisiais metais vis dažniau surfinijos sodinamos dirvoje ir sudaro ištisus margaspalvių žiedų kilimus.

Vienos populiariausių balkoninių gėlių – pelargonijos. Nelepios, džiugina visą sezoną. Mėgsta saulėtas vietas, saikingą laistymą, gali augti net saulėkaitoje, tačiau negalima leisti lovelių žemei visiškai perdžiūti. Šių gėlių pasirinkimas – itin didelis. Šiuo metu siūloma net keliasdešimt spalvų ir atspalvių kompaktinių ir svyrančių pelargonijų veislių. Be to jų kasmet pasipildo vis naujomis veislėmis.

Saulėtose terasose geriau tinka sodinti kompaktines pelargonijas, o balkonų loveliuose – svyrančiąsias, kurios ne tik gali augti daliniame pavėsyje, bet ir puikiai veši šviečiant tiesioginei saulei. Kai kurios laiptuotosios pelargonijos nusvyra iki metro.

Balkonuose rekomenduojama sodinti svyrančias verbenas, kurios nusvyra iki 40–80 cm ir gausiai žydi įvairiaspalviais žiedais iki pat šalnų. Verbenos mėgsta saulėtas vietas, turi būti gerai laistomos ir tręšiamos.

Svyrančios, pusiau svyrančios fuksijos išsiskiria originalia, karališka žiedų sandara ir spalvų gausa. Fuksijos idealiai tinka pusiau pavėsingoms vietoms.

Lakišius siūloma sodintini, kai prireikia gražaus užpildo. Jie saulės spalvos žiedais ir smulkiai karpytais lapais pagyvina visas gėlių kompozicijas. Tai - ištvermingas augalas, tinkamas sodinti įvairiose talpose, nes smarkiai svyra. Šios gėlės labai pakančios sausrai, žydi iki pat rudens ir atlaiko pirmąsias šalnas.

Krūminiai sidabrūniai, šnekamojoje kalboje dažniausiai vadinami vienmetėmis ramunėmis arba vienmetėmis chrizantemomis, yra labai ištvermingos, gausiai žydinčios gėlės. Žydi ilgai, gerai šakojasi ir greitai uždengia vazonus ar lovelius, todėl tinka ir didesnėms talpoms apsodinti.

Sprigėms būdinga spalvų gausa, gėlės puikiai šakojasi, pasodintos lysvėse greitai padengia visą paviršių, sudarydamos ištisinį žiedų kilimą. Šios gėlės efektingai atrodo tiek komponuojamos su kitomis gėlėmis, tiek sodinamos atskirai. Labai platus spalvų asortimentas. Mėgsta dalinį pavėsį.

Kompozicija ir spalvos

Tinkamai parinkę augalus ir susodinę jų kompozicijas, žiedais galėsite džiaugtis visą sezoną. Norint balkone sukurti gražią augalų kompoziciją, pirmiausia, reikėtų jausti saiką. Kompozicijos ašimi gali tapti gausiai žydintys, stambiažiedžiai augalai. Pavyzdžiui, surfinijos, ar pelargonijos. Tvarkos ir paprastumo mėgėjams geriausiai tikrų derinti dviejų skirtingų atspalvių augalus. Trokštantiems bohemiškos dvasios reiktų rinktis neįprastus augalus, į kompoziciją galima įmaišyti prieskoninių augalų.

Renkantis spalvinę gamą, reikėtų savęs paklausti prie ko derinsite gėles, kokios spalvos yra namo ar balkono sienos. Pavyzdžiui, baltos spalvos pastatų sienų fone pradings augalai margais lapais, baltais žiedais. Tad prie šviesių sienų geriau dera ryškiažiedes gėles.

Žiedų spalvos derinamos dvejopai – kontrasto arba vienos spalvos atspalvių principais: galima grupuoti priešingose rato pusėse esančias spalvas arba artimas vienas kitai. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į spalvų poveikį aplinkai.

Raudona spalva mažina erdvę, yra aktyvi, nuteikia veikti.

Geltona spalva nuteikia optimistiškai, stimuliuoja smegenų veiklą, skatina bendrauti.

Mėlyna spalva ramina. Tačiau temstant ši spalva lieka beveik nematoma. Todėl patartina tokios spalvos augalus derinti su balta, violetine, geltona spalvomis.

Violetinė –  prabangi, aristokratiška, raminanti spalva. Vien šios spalvos gėlynas taip pat kaip ir mėlynų gėlių, atrodys puikiai dieną. Violetines gėles siūloma derinti su rausvomis, geltonomis, rožinėmis.

Pilka yra neutrali spalva. Ji paryškina kitas spalvas. Todėl šios spalvos augalai puikiai tiks fonui sukurti.

Oranžinė spalva yra šilta, sodri. Akį traukia deriniai  su mėlyna ar violetine.

Žalia spalva yra visko pagrindas, ir kaip fonas, praktiškai dera visais atvejais.

Kuriant augalų kompoziciją reiktų nepamiršti ir pačių vazonų išdėstymo. Įdomesnei balkono augalų kompozicijai kurti naudingi ir įvairūs gėlių stovai. Juos derinti reiktų tiek prie pačių augalų, tiek prie balkono baldų. Didelius ir sunkius vazonus patogu statyti ant specialių padėklų su ratukais – bus lengviau keisti jų vietą, jei pavyzdžiui, sugalvosite iššluoti grindis.