Kambarinių augalų kenkėjai ir priemonės kovoti su jais

Paprastai kenkėjai į namus atkeliauja su naujai įsigytais arba parsineštais iš lauko augalais (ten vasarojusiais arba skintais). Jų gali būti net ant skintų lauko gėlių. Todėl pamatę bent vieną kenkėją, voratinklius ant augalo ar pastebėję kitų jų veiklos ženklų, negaiškite laiko ir neatidėliokite, nes vabzdžiai plinta greitai, o kelią jiems užkirsti lengviau nei išgydyti pažeistus augalus. Maitindamiesi kenkėjai padaro žymią tiesioginę ir netiesioginę žalą, dėl kurios nukenčia ne tik augalų dekoratyvumas. Žaladarių išskyros ir padaryti pažeidimai sukuria terpę plisti grybinėms ligoms, todėl pirmas dalykas, apie kurį turėtų žinoti kiekvienas kambarinių augalų augintojas – iš ko suprasti, kad turima reikalų su kenkėjais.

  

 

Miltuotieji skydamariai. Vieni lengviausiai atpažįstamų kenkėjų – pastebimi plika akimi ir panašūs į mažus vatos gumulėlius.

Šie žaladariai gyvena didelėmis kolonijomis, ant augalų stiebų, jų pažastyse ir ant pumpurų suformuodami storus pūkelių sluoksnius. Kai kurie miltuotieji skydamariai geba pažeisti šaknų kaklelį ir pačias šaknis, jie sunkiai pastebimi ir aptinkami tik tada, kai augalams padaro labai didelę žalą. Šie kenkėjai minta čiulpdami augalų sultis, taip silpnindami augalus ir trikdydami jų biologinius procesus.

Skydamariai ir netikrieji skydamariai. Nors šie nejudrūs geltonos ar rudos spalvos kenkėjai užauga iki 2 mm ilgio, juos gana sunku pastebėti.

Dažnai parazituoja ant sumedėjusių augalų stiebų, bet lengviau aptinkami ant žalių lapų, todėl retkarčiais apžiūrėkite lapų apatinę dalį, ar čia nematyti keistų dėmelių, kurios gali signalizuoti apie kenkėjus. Skydamariai taip pat čiulpia augalų sultis, todėl augalai pradeda vysti ir džiūti. Kadangi šie žaladariai turi vaškinę kūno dangą, jie gana atsparūs kontaktiniams insekticidams.

Amarai. Gyvena didelėmis kolonijomis ant lapų ir nesumedėjusių ūglių, čiulpia jų sultis ir išskiria lipnias išskyras (lipčių), kol galiausiai savo mitybos šaltinį sunaikina.

Nors šie kenkėjai labai smulkūs, vis dėlto gerai įsižiūrėjus juos galima pastebėti ir plika akimi. Būna balsvos, juodos, geltonos ar žalsvos spalvos. Dėl biologinių ypatumų gali itin greitai daugintis. Jei apžiūrėdami augalus vis dėlto nepastebite vabzdžių, atkreipkite dėmesį į neįprastą lapų blizgesį ir lipnumą – tai padės laiku juos aptikti.

Baltasparniai. Maži sparnuoti kenkėjai, padengti baltomis miltinėmis apnašomis ir labai primenantys visiems gerai žinomas kandis.

Kovoti su šiais žaladariais kontaktiniais insekticidais sunkoka, nes jie greitai nuskrenda. Ryškesnis požymis, kad augalą apniko baltasparniai – pajudinus augalą į viršų pakyla gausus baltų vabaliukų debesis. Pažeisti kambarinių augalų lapai greitai pagelsta ir nukrenta.

Tripsai. Gana lengvai pastebimi kenkėjai – nors ir nėra labai dideli, bet turi tamsų kūną ir gerai matomi ant žalio augalo.

Tripsai gali įsikurti tiek ant lapų, tiek ant pumpurų ar žiedų, darydami jiems nepataisomą žalą. Tripsus pažinsite pajudinę augalą – pakils mažas tamsių skraidančių vabaliukų debesis. Taip pat suprasti, kad turite bėdą būtent su jais, padės dryžiais pažeisti lapai ar pumpurai.

Voratinklinės erkutės. Labai dažnas kenkėjas, įsiveisiantis ten, kur sausesnis patalpų oras.

Galima lengvai atpažinti apatinėje lapų pusėje pastebėjus į vorų panašius voratinklius. Užpulti voratinklinių erkių lapai gelsta ir nudžiūsta, vėliau nudžiūsta ir visas augalas. Erkės itin mažytės – iki 0,5 mm ilgio, todėl plika akimi beveik neįmanoma jų įžiūrėti.

Ką daryti?

Lengviau užkirsti kelią kenkėjams, nei išgydyti pažeistą augalą, todėl priemonių, kurias galite išbandyti, apstu. Pastebėję kenkėjus ar jų padarytą žalą, visų pirma turite atskirti pažeistus augalus nuo sveikų ir fiziškai pašalinti kenkėjus valydami drėgna šluoste arba kruopščiai plaudami lapus drungnu dušu. Atsižvelgiant į situaciją, reikia pašalinti ir sunaikinti pažeistas augalo dalis, apdoroti grunto paviršių. Tik tada spręsti – naudoti insekticidus ar augalus apdoroti natūraliomis priemonėmis. Prieš pradėdami naudoti pesticidus, visada perskaitykite gamintojo saugos ir naudojimo nurodymus bei jų iki pat galo laikykitės. Jei naudosite per stiprų tirpalą, taip tik pridarysite daugiau žalos aplinkai ir augalams. Vaikus ir naminius gyvūnus bent kurį laiką laikykite atokiai nuo augalų apsaugos produktų, naudojamų įrankių ir nupurkštų augalų. Efektyviausia apnikus kenkėjams naudoti insekticidus „Mavrik Vita“ (7 ml/10 l vandens) arba „Karate Zeon“. Jei nuspręsite su kenkėjais kovoti natūraliai, siūlome rinktis šiuos produktus: bioinsektoakaricidą „NeemAzal“ (5 ml/1 l vandens), kalio muilą (50 ml/1 l vandens) arba kalio muilo purškiklį, mechaninę kenkėjų kontrolės priemonę „Stick IT“ (2 ml/1 l vandens), aliejinį purškiklį „Multi-insect“. Priemones purkškite kruopščiai sudrėkindami tiek lapų viršų, tiek apačią, purškimus kartokite pagal produkto rekomendacijas.

Nepamirškite, kad išvengti ligos ar kenkėjų visada lengviau negu augalą gydyti, todėl sudarykite savo augalams pačias palankiausias sąlygas.