Gėlių naujienos: kvapniais ir spalvingais žiedais leis džiaugtis visą sezoną

Gėlių mados keičiasi panašiai kaip interjero tendencijos, iš tiesų madinga tai, kas jums patiems patinka. Pastaraisiais metais gėlininkystę užsiimantys lietuviai, greta tradiciniais jau tapusių gėlių žiedų, ieško įvairių naujovių. Derina tarsi nederinamus derinius ir džiaugiasi įspūdingais rezultatais!

Būtent šiai kategorijai gėlininkų, „Žalia stotelė“ paruošė visą kraitį naujų gėlių sėklų, kur išsirinkti galės kiekvienas: tiek gėlynus mėgstantys atsinaujinti kasmet, tiek daugiamečių gėlių mėgėjai. Sėkite, išbandykite, dalinkitės daigais su draugais ir kaimynais. Juk džiugina ne tik žiedai, bet ir pats pasiruošimo ir sėjimo laikotarpis, laukimas, kad išdygs sėkla.

Kviečiame pasidairyti po gėlių naujienas.

Lindheimerio gauros. Daugiamečių gėlių naujiena, savo žiedais džiuginsianti visą vasarą. Tiks auginti ir pastatomuose vazonuose. 80 cm aukščio gėlės ažūriniais, nuostabaus grožio žiedynais. Augalai krūmo formos, kompaktiški. Gėlynuose gali būti auginami tiek pavieniai augalai, tiek jų grupės. Puikiai derės su kitomis gėlėmis. Geriausiai auga saulėtoje, sausoje, drenuotoje dirvoje. Žiemai rekomenduojama pridengti, nes šaltą žiemą augalai gali apšalti.

Dantikrapščiai amiai. Ieškantiems natūralistinio gėlyno fono ar gėlynų apvadų – šis pasirinkimas puikiai tiks. Vienmetės, 70 cm aukščio gėlės originaliais skėčio formos žiedynais, kurias galima skinti ir džiovinti. Turi daug nektaro, labai naudingos ir mėgstamos vabzdžių. Joms nereikia ypatingų nei dirvos, nei auginimo sąlygų. Mėgsta saulėtą ar dalinai pavėsingą vietą, smėlėtą, humusingą, gerai nusausintą dirvą. Dauginant daigais, daigeliai į dirvą sodinami po šalnų. Sėklas galima sėti ir rudenį.

Darželinės juodgrūdės. Norintiems vienu šūviu nušauti du zuikius patiks darželinės juodgrūdės. Tai – vienmetės, lengvai auginamos gėlės, kurių subrendusios sėklos gali būti naudojamos kaip prieskonis. Žiedai dažniausiai pavieniai, 3,5–4 cm skersmens, stiebų viršūnėse. Spalvingi taurėlapiai būna mėlyni, violetiniai ar balsvi, su žalsvomis viršūnėmis ir žaliomis gyslelėmis iš apačios. Tinka auginti grupėmis, lysvėse ir žydinčiose pievelėse. Galima skinti. Sėklų dėžutės džiovinamos sausoms puokštėms. Nereikia ypatingų dirvos sąlygų, o nužydėjusios pasisėja pačios.

Birulės aguonos „Pandora“.Vienmetės, unikalios naujos veislės gėlės pusiau pilnaviduriais rausvai vyšninės spalvos žiedais. Nepakartojamai atrodo vasaros gėlynuose, užauga iki 60–90 cm aukščio. Lengvai auginamos, gausiai žydi. Nereikia ypatingų dirvos sąlygų, gerai auga ir skurdžioje dirvoje, saulėtoje ir pusiau pavėsingoje vietoje. Gali būti auginamos lysvėse, grupėse su kitomis gėlėmis, sėjamos vejoje. Puikiai dera su rugiagėlėmis ir ramunėmis. Žiedai skinami pumpuro fazėje, džiovinti augalų žiedynai naudojami sausų gėlių kompozicijoms.

Paprastieji sinavadai „Koralle“. Daugiametės gėlės, kurios patiks mėgstantiems skinti gėles rišti puokštes. Tai yra vienos gražiausių ir mėgstamiausių gėlių puokščių rišimui. Užauga iki 80 cm aukščio. Žiedai būna iki 5 cm skersmens, dvispalviai, stiebas šakotas. Sėklos sudygsta per 12–16 dienų. Pražysta antraisiais metais po sėjos. Gerai auga drėgnoje, derlingoje dirvoje. Sodinamos su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Toje pačioje vietoje gali augti daug metų, žiemoja nepridengtos.

Darželiniai margeniai „Colocha Scarlet“. Daugiametės, bet auginamos kaip vienmetės, išskirtinio grožio, puošniais, spalvingais lapais gėlės. Praėjus šalnų pavojams, augalus galima perkelti į lauką – gėlynus arba vazonus. Vasaros pabaigoje, prieš šalnas, augalus galima perkelti į patalpas ir auginti patalpose, parinkus saulėtą palangę. Tai gali būti tobulas fonas kitiems augalams, pravers užpildant tuščius tarpus gėlyne ar nuspalvinant tas zonas, kuriose stokojama spalvų. Augalas užauga 45–50 cm aukščio. Margeniams pasiekus 10 cm aukštį, reikėtų nugnybti jų viršūnės, kad gėlės toliau gražiai šakotųsi.

Darželiniai raguoliai „Rose Queen“. Vienmetės, 120 cm aukščio gėlės išskirtiniais žiedynais, kurie neretai būna net pusės stiebo ilgio. Siūloma sodinti nuo vėjo apsaugotuose gėlynuose, nesirinkti vietų saulės atokaitoje. Gerai auga derlingoje priesmėlio ar priemolio dirvoje, tačiau nemėgsta rūgščios dirvos. Užsitęsus sausroms, rekomenduojama laistyti, augalai nėra atsparūs sausroms. Į gėlynus sodinami daigeliai. Spalvingi žiedynai skinami vasaros puokštėms, ilgai išsilaiko pamerkti vandenyje.

Didžiažiedės petunijos „Černy's Triumph“. Daugelio gėlių darželiai ar balkonai nebeįsivaizduojami be petunijų. Ši naujiena – vienmetės 30–35 cm aukščio petunijos, kurių žiedai siekia net iki 16 cm skersmens. Žydi gausiai ir ilgai. Auginamos gėlynuose ir, žinoma, balkonuose. Sėklos smulkios, sudygsta per 17–20 dienų, esant +18-20 °C temperatūrai. Daigai pikuojami. Šių gėlių sėklos dražuotos – tai reiškia, apveltos rišliu organinių ir mineralinių trąšų mišiniu. Daiginant sėklos substratu neužberiamos, tik lengvai įspaudžiamos į dirvos paviršių. Kad sudygtų, dirvos paviršius turi būti nuolat drėgnas.

Visažydės begonijos „Flowerball H Pink“ ir „Flowerball H Red“. Begonijos – dar viena darželių ir balkonų klasika. Šios vienmetės gėlės, mėgstamos dėl ilgo ir gausaus žydėjimo. Šios konkrečios rūšies begonijų žiedai pilnaviduriai, ryškūs, 4 cm skersmens, o augalai kompaktiški, 20–25 cm aukščio. Šios begonijos puikiai tinka lysvėms, ornamentams, apvadams, palangių loveliams, lauko vazonams. Norint džiaugtis šiomis nuostabiomis gėlėmis visą vasarą, jas būtina reguliariai laistyti ir tręšti. Gerai auga sausoje dirvoje, mėgsta saulėtas vietas. Telieka išsirinkti širdžiai mieliausią spalvą.

 

Petunijos (surfinijos) „Diamond H Purple“. Naujienų kraityje, žinoma, yra ir vienmečių, svyrančių ir gausiai žydinčių petunijų. Ši hibridinė veislė sukurta auginti pakabinamuose vazonuose ir išsiskiria dideliais ir labai ryškiais žiedais. Patiks visų balkonų ir terasų savininkas. Net ir esant nepalankioms auginimo sąlygoms  išlieka dekoratyvios visą sezoną. Žiedai 7,5 –10 cm skersmens, stiebas 80–100 cm ilgio. Auginant gėlynuose vienas augalas žiedų kilimu padengs 1,2 m² plotą.

Petunijos (surfinijos) „Velvet H Salmons shades“. Dar viena vienmečių, svyrančių ir gausiai žydinčių petunijų veislė, sukurta auginti pakabinamuose vazonuose, išsiskiria dideliais ir labai ryškiais žiedais, kuriais džiugina visą sezoną. Žiedai 7 –8 cm skersmens, stiebas 80–100 cm ilgio. Auginant gėlynuose vienas augalas žiedų kilimu padengs 1,2 m² plotą.