Kosmėjos – atgimęs gėlynų perlas

Kosmėjos žengia į savo populiarumo viršūnę. Šios gėlės užburia savo nuostabiais įvairių spalvų žiedais ir lengva priežiūra. O dar geresnė žinia ta, kad šios gėlėms tinka net ir pati skurdžiausia dirva - kuo ji skurdesnė, tuo jos dar geriau auga! Tad jas auginti gali kiekvienas, net ir nepatyręs gėlininkas.

Kosmėja (Cosmos) – astrinių (Asteraceae) šeimos augalų genties augalas. Pavadinimas iš graikų kalbos reiškia papuošalą. Ir iš tiesų šios gėlės pasižymi ypač gražiais žiedais, o auginti, kaip jau minėta, ypač paprasta. Lietuvoje auga paprastosios kosmėjos, kurių sėklų pasirinkimas nudžiugins kiekvieną. Kad ir kokią sėklų veislę pasirinksite, visos kosmėjos žydi ilgai ir gausiai, o kuo skurdesnė dirva, tuo gausiau žydi. Skirtingų rūšių kosmėjų žiedai žydi nuo pusmetrio iki 1,2 m aukščio ant laibų stiebelių. Gėlė pasižymi tankia lapija, lapeliai siauručiai, sudaro krūmo įspūdį.

Kosmėjas rekomenduojama sėti kovo mėnesį šiltnamyje arba namuose vazonėliuose. Gegužę tai jau galima daryti sode. Užaugintos šiltnamyje ar namuose, kosmėjos į lauką persodinamos po paskutinių šalnų 20–35 cm atstumu. Lauke joms tinkamiausia saulėta vieta, vidutinio drėgnumo žemė. Kosmėjas į norimą vietą galima persodinti ir žydinčias, svarbu, kad joms netrūktų drėgmės. Šios gėlės pasisėja pačios – vietoje, kurioje augo, kitais metais išdygsta nesėtos. Kosmėjos tinka auginti grupėmis mišrių gėlių lysvėse arba tarp kitų gėlių užpildyti tarpus. Šios gėlės patiks ir daržininkams, nes žiedai vilioja įvairius vabzdžius ir drugelius.

Žaliojoje stotelėje“ galite įsigyti net keletą skirtingų kosmėjų rūšių:

Paprastosios kosmėjos  „Fizzy Rose Picotee“: vienmetės, užauga iki metro aukščio. Veislė mėgstama dėl išskirtinės spalvos žiedų. Gėlių žiedai balkšvi, ciklamenų spalvos apvadais. Auginamos gėlynuose, vazonuose, nuskinti žiedai ilgai nevysta.

Paprastosios kosmėjos  „Velouette“: vienmetės, kiek žemesnės nei pirmosios 60–80 cm aukščio. Rausvai baltais dryžuotais žiedeliais. Šios gėlės kaip ir kitos kosmėjos pasisėja pačios – vietoje, kurioje augo, kitais metais išdygsta nesėtos.

Paprastosios kosmėjos „Double Dutch White“: vienmetės, itin aukštos – 120 cm aukščio – taip pat lengvai auginamos gėlės. Balti ir purūs šių gėlių žiedlapiai žiede gula keliais sluoksniais.

Paprastosios kosmėjos „Double Click Bonbon“taip pat vienmetės gėlės. Žiedai dideli, pilnaviduriai, žiedlapiai gula sluoksniais. Švelniai rožinės, bijūniškos spalvos.

Paprastosios kosmėjos „Sea Shells“: taip pat aukštos, 120 cm aukščio, vienmetės gėlės. Žiedlapių spalva varijuoja nuo švelniai rožinės iki intensyvesnės rožinės. Žiedlapių galai tarsi karpyti.

Paprastosios kosmėjos „Sensation White“vienmetės gėlės, 40-50 cm aukščio. Itin dailaus balto žiedyno. Žiedlapiai kiek primena drugelių sparnus.

Paprastosios kosmėjos „Sensation Carmine“taip pat vienmetės 40-50 cm aukščio gėlės. Itin  dailios raudonos spalvos su geltonu viduriuku. Lengvų dailių žiedlapių.

Paprastosios kosmėjos „Apricota“: apdovanojimą pelniusios, vienmetės, 60–80 cm aukščio. Išskirtinės spalvos žiedynais – švelni persikinė spalva maišosi su rožine. Šis pasirinkimas trauks visų praeivių akį.

Taigi, pasirinkimas didelis, belieka sėti ir džiaugtis ryškiaspalviais gėlynais!