Mikorizės nauda dirvožemiui

Mikorizės nauda dirvožemiui

Norint pasodinti augalą, pirmiausia rekomenduojama tinkamai įvertinti dirvą, į kurią jis bus sodinamas. Juk tinkamai paruošta dirva – vienas svarbiausių dalykų, jei pageidaujama sėkmingai užsiimti šia veikla. Auginimo vieta turi praleisti orą ir vandenį, kaupti maistines medžiagas ir deguonies atsargas. Dirva turi būti tolygiai išpurenta ir papildyta reikiamais elementais, kad augalo šaknų sistema lengvai įsišaknytų ir tolygiai vystytųsi. Vienas iš būdų pagerinti dirvą – naudoti mikorizės grybieną.

Mikorizės nauda dirvožemiui ir augalams

Mikorizė – šaknų simbiozės su grybais procesas. Jos metu grybiena papildoma maistinėmis medžiagomis, o mineralinės medžiagos (azotas, fosforas ir kt.) perduodamos augalo šaknims. Šis ryšys yra labai reikšmingas ir augalo šaknims, ir dirvožemiui. Mikorizinių grybų įvairovė didelė, todėl nėra universalaus produkto, atitinkančio visų augalų poreikius. Kiekvienam augalui reikia parinkti atskirą, jam tinkamą, grybieną. Grybų sporos sudygsta ir pradeda augti tik susilietusios su augalo šaknimis. Tad, jeigu tam tikrų rūšių grybai nedera, šaknų išskyros slopina sporų dygimą ir mikorizė nevyksta.

Taikant mikorizę, padidėja maistinių medžiagų įsisavinimas. Grybiena apraizgo augalų šaknis (veikia kaip tinklas), įsiskverbia į jas ir praplečia augalo šaknų sistemos aprėptį. Ji gali padidėti nuo kelių iki kelių šimtų kartų. Grybiena augalo šaknims perduoda fosforą, cinką, varį, azotą, anglį ir sierą, todėl jos sustiprėja, tampa patvaresnės ir tankesnės, ilgiau gyvuoja. Grybiena taip pat apsaugo šaknis nuo per didelio rūgštingumo, toksiškumo, dirvožemyje plintančių ligų ar aukštos dirvos temperatūros. Augalai, kurių šaknys paveiktos mikorizės, greičiau auga, darosi atsparesni patogenams ir sausrai.

Hifai – plonytės išsišakojusios grybienos gijelės – nuolat ieško vandens, todėl augalas aprūpinamas pastovia drėgme. Jeigu dirva suslėgta ir sunki, susiformuoja nepalankios sąlygos augalui vystytis.

Naudojimas. 150 g mikorizinių grybų supilama į 2 litrus vandens ir gerai išmaišoma. Prieš sodinimą augalų šaknys sumerkiamos į šį tirpalą ir palaikomos, kad pasidengtų visas šaknų paviršius. Palaikius keletą minučių, augalai nedelsiant sodinami į paruoštą auginimo vietą. Jeigu mikoriziniai grybai naudojami jau pasodintiems augalams, keliose vietose praskleidžiama dirva ir supilamas pagamintas tirpalas. Tirpalu, kuris gaunamas iš vieno pakelio, įvertinus šaknyno dydį ir tankumą, galima apdoroti, pavyzdžiui, 30 mažų sodinukų arba tris didelius medžius ar krūmus.

Naudojant mikorizinę grybieną, rekomenduojama tris savaites nenaudoti pesticidų ir kitų chemikalų, galinčių sunaikinti grybus. Taip pat patariama saikingai naudoti trąšas. Mikorizės vystymąsi stipriai stimuliuoja huminės medžiagos, todėl rekomenduojama mikorizinius grybus naudoti su huminių rūgščių preparatais.