Vaiskrūmių genėjimas

Vaiskrūmių genėjimas

Gausaus ir sveiko derliaus garantas – tinkama augalų priežiūra. Vienas tokių priežiūros elementų yra genėjimas. Įprastai pagrindiniai genėjimo darbai atidedami ir atliekami žiemos pabaigoje ar pavasarį, kai oro temperatūra yra teigiama. Atšiauri žiema, kai oro temperatūra itin žema, gali augalams pakenkti. Tačiau yra augalų, kuriuos be skriaudos galime genėti rudenį, tik reikia laikytis taisyklių.

Vasarą derančių aviečių atiderėję stiebai paprastai pašalinami dar vasarą, iškart po uogų surinkimo. Dėl to ateinančiais metais derėsiantys stiebai sustiprės ir geriau augs. Atskirti atiderėjusius ir nebereikalingus stiebus galima pagal vaiskočių likučius. Verta atminti, laiku neatlikus genėjimo, rudenį būtina visus atiderėjusius stiebus nupjauti iki pat žemės.

Remontantinių (vėlyvųjų) aviečių visi stiebai pjaunami, nuėmus derlių, kai nukrenta lapai. Paliekama maždaug 10 cm virš dirvos. Žinoma, vaiskrūmis gali derėti ir kitų metų vasarą, bet rudeninis derlius bus mažesnis.

Norint mėgautis šviežiomis, kvapniomis aviečių uogomis nuo birželio galo iki spalio, patariama pasisodinti ir vasarą derančių, ir remontantinių aviečių.

Išgenėjus krūmus, taip pat reikia atlikti sanitarinį valymą, augalus patręšti rudeninėmis trąšomis ir supurenti paviršinį žemės sluoksnį. Taip sunaikinama dalis kenkėjų, žiemojančių paviršiniame sluoksnyje.

Atiderėję ir silpni, blogai išsivystę gervuogių ir jų hibridų stiebai taip pat išpjaunami rudenį. Pakerpami nesumedėję, pernelyg ilgi stiebų galai. Atliekamas sanitarinis valymas, augalai patręšiami, supurenama dirva.

Juodųjų serbentų derlius ir jo kokybė labai priklauso nuo tinkamo genėjimo. Geriausiai dera ant 1-3 metų šakų. Juodieji serbentai sodinami 5-8 cm giliau nei augo prieš tai ir prikerpami virš žemės paliekant 2-3 pumpurus. Toks sodinimo būdas leidžia greitai suformuoti tinkamą krūmą. 2-3 metus po sodinimo juodieji serbentai negenimi. Vėliau iki žemės šalinamos senos (4 metų) šakos. Įprastai jos yra daug storesnės ir tamsios spalvos. Taip pat naikinamos ir plonytės šakos, neturinčios sukrautų pumpurų. Gerai prižiūrimame suaugusiame krūme turi būti po tris, tik 1-3 metų, šakas.

Norint gausaus raudonųjų ir baltųjų serbentų derliaus, iki pat žemės reikia pašalinti 5 metų, jau nuderėjusias šakas. Genima kaip ir juodųjų serbentų krūmai – būtina pašalinti nesveikas ar pažeistas šakas ir plonas, nederėsiančias, o tik krūmą užtamsinančias šakas. 

Pagrindinis vynmedžių formavimas, priešingai nei kitų sodo kultūrų, atliekamas rudenį. Jie genimi sustojus vegetacijai, vėlų rudenį iki didelių šalčių. Neatlikus šių darbų rudenį, genima žiemos pabaigoje ar labai ankstyvą pavasarį, kai nebėra stiprių šalčių, bet dar neprasidėjo vegetacija, kad spėtų užgyti žaizdos. Genint kitu laiku, augalas silpninamas, nes netenka daug syvų. Genėjimo metu pašalinamos atiderėjusios šakos. Ateinančiais metais derėti paliekamos naujos šiųmetės šakos. Įsigyjant sodinukų, verta pasidomėti veislės savybėmis. Dažniausiai nurodomas ir veislei tinkamas formavimo būdas. Vienų veislių atliekamas trumpas genėjimas, t. y. reikia ant stiebo palikti 2-4 pumpurus, kitų veislių – iki 8 ar dar daugiau pumpurų, iš kurių išauga nauji derantys ūgliai. Jei nėra informacijos, galima palikti 4-6 pumpurus.

Žvelgiant į ateitį, būtina palikti šakų su 2-3 pumpurais krūmui atsinaujinti, t. y. pakaitinėms šakoms užauginti ir derliui užtikrinti dar po metų. Per ateinančius metus iš jų išaugs naujų šakų, kurios bus trumpinamos kitą rudenį, vėl paliekant derėti 4-6 pumpurus, o pakaitiniams auginti – 2-3 pumpurus.  Po formavimo pagrindiniai derėsiantys stiebai turi būti pritvirtinti horizontaliai (arba U forma).

Aktinidijos lianinis augalas, augantis labai greitai, todėl, norint turėti gerą derlių, reikia riboti jų augimą. Genimos tokiu pat laiku kaip vynuogės, sustojus vegetacijai, labai vėlų rudenį, iki stipresnių šalčių, arba žiemos gale ar labai ankstyvą pavasarį. Genimos kitu metu taip pat nualinamos. Jei genint žaizda šlapiuoja, vadinasi, netinkamas metas genėti. Profesionalūs augintojai tokiu atveju pataria genėjimą geriau atidėti iki birželio, bet tada dėl gausios lapijos jau būna sudėtinga dirbti. Geriausiai dera šakos, esančios horizontalioje padėtyje. Jei augalas auginamas kitaip, ruduo – pats tinkamiausias metas įrengti gyvasienes, t. y. horizontalias vielas, ant kurių paliekamos derėti skirtos šakos. Tarp horizontalių šakų reikia palikti apie 40-50 cm tarpus, kad lapai būtų gerai apšviesti. Pavėsyje lapai išnaudoja daug mitybinių išteklių, mažėja ir smulkėja derlius. Išpjaunama visa nereikalinga šaka, nepaliekant strampo, prie vadinamojo žiedo sustorėjimo. Toje vietoje žaizdos greitai užsitraukia. Taip pat išgenimos senos, 4-5 metų šakos, nes jos nustoja derėti. Pjūvis daromas įstrižas, ilgesnioji dalis – daugiau kaip 0,5 cm, trumpoji apie 2 mm žemiau pumpuro. Palikus negenėtas, ilgas, iki kelių metrų lianas, augalas neužaugins gausaus derliaus arba vaisiai bus smulkučiai.