Patarimai, kaip pasirūpinti trinkelėmis, kad jos puoštų kiemą
Trinkelėmis klotos kiemo dalys atrodys puikiai, jei tinkamai jomis rūpinsitės. Neprižiūrimos trinkelės gali greitai apaugti samanomis ir žole. Kad taip nenutiktų, reikia imtis tam tikrų priemonių. Visų pirma, atminkite, kad piktžoles tarpeliuose patariama naikinti reguliariai, nelaukiant kol jos išaugs ir jų šaknys sustiprės.
Mechaniniai būdai atsikratyti žolės ir samanų.
Pirmiausiai, žinoma, prisiminkime seną gerą ravėjimą rankomis. Žinoma, tai efektyviausia nedideliems trinkelių plotams.Tai galima daryti sodo peiliu arba specialiu ravėjimui skirtu peiliu – grandikliu. Kokybišką grandiklį įsigysite už keliolika eurų ir jis jums tarnaus ilgus metus.
Kaip juo naudotis? Grandiklio ašmenimis prapjaustote labai apžėlusias vietas. O su kita grandiklio puse, kuri panaši į kabliuką, prabraukiate pro tarpus, ištraukdami visas nupjautas šaknis. Apsamanojusius trinkelių tarpus užtenka tik perbraukti su grandiklio kabliuku ir sušluoti iškrapštytas samanas.
Atminkite, kad su grandikliu galima dirbti ir stovimoje padėtyje, saugant nugarą, nes grandikliai turi keičiamus kotus.
Jeigu trinkelių tarpuose atsirado samanų, trinkelės mažos ir tankiai sudėtos, nėra užaugusių didelių piktžolių, galima trinkelių tarpus valyti ir specialiu šepečiu. Nedideliam kiekiui piktžolių šio šepečio gale yra įtaisyta geležtė. Šepečio kotą, kaip ir grandiklio, taip pat galima keisti.
Stipri vandens srovė išplauna samanas, piktžoles ir kitus nešvarumus, nuplauna ir pačias trinkeles. Aukšto slėgio srove piktžolių ir samanų naikinimas tarp trinkelių vyksta greitai ir efektyviai. Tačiau specialus plovimo įrankis šiam darbui atlikti nėra pigus.
Tiesa, iš siūlių šiuo atveju išplaunama viskas: ne tik piktžolės, bet ir siūlių užpildas, sutvirtinantis trinkelių plotą. Todėl po trinkelių tarpų išvalymo būtina juos papildyti nauju užpildų sluoksniu.
Kaip atsikratyti piktžolių ilgesniam laikui
Mechaninio trinkelių ravėjimo procesas yra ilgas ir varginantis, todėl nevertėtų ranka numoti į herbicidus. Visus herbicidus rekomenduojama naudoti sausu oru, kad šie nepatektų į gruntinius vandenis.
Parduotuvėse rasite aibę herbicidų. Vieni būna natūralūs, kontaktiniai, naudojimui paruošti, herbicidai, skirti piktžolių naikinimui, kai jos yra ankstyvame augimo tarpsnyje. Toks herbicidas sunaikina žaliąsias antžemines augalų dalis. Juo nupurškus augalus, augalų ląstelių membranos sunaikinamos ir jos dehidratuoja, dėl to augalas nustoja augti, deformuojasi ir nunyksta.
Kiti – su glifosatu, kuris yra absorbuojamas per augalo lapus ir kitas žaliąsias jo dalis aktyviosios vegetacijos metu. Naudojant tokį herbicidą, trinkelių apdorojimo metu būtina saugoti augalus, kurių nenorite sunaikinti.
Glifosatinio herbicido poveikis piktžolėms pastebimas po 7-10 dienų, o visiškai jos žūsta po 2-4 savaičių. Glifosatinis herbicidas efektyviausiai veikia jaunas piktžoles (usnys turi būti 10 -15 cm aukščio) piktžoles turinčias gerą lapiją (varputis turi ne mažiau 3-4 lapus) mišiniuose su kitais herbicidais (MCPA, Banvel) mišiniuose su azotinėmis trąšomis (amonio salietra, karbamidas) mišiniuose su paviršiaus aktyviosiomis medžiagomis (PAM) esant palankioms purškimo sąlygoms (oro temperatūra +10 - +20 ̊C, pakanka drėgmės). Po apdorojimo su glifosatiniu herbicidu turi nelyti 6 valandas.
Tuo tarpu samanoms įveikti galima pasitelkti ir specialių samanų valiklių.
Jei užpuolė skruzdės
Be samanų ir piktžolių trinkeles neretai užpuola skruzdėlės. Dažniausiai tokios kaimynės nedžiugina. Nors skruzdėlės padeda palaikyti biologinę pusiausvyrą, naikina sodo kenkėjus ir yra naudingos augalams ir dirvožemiui, jos taip pat statydamos požeminius skruzdėlynus, iškelia trinkeles, taip pat jos saugo ir platina amarus.
Kaip kovoti su skruzdėmis? Tam galite pasirinkti purškiamus arba barstomus biocidus. Tiesa, atminkite – biocidinius produktus naudokite saugiai! Prieš naudodami visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą.