Sodo jums pavydės visi, jei pagalvosite apie šiuos 5 dalykus
Svajojantiems apie tikrą poilsio oazę sode vien augalų įsigyti, ko gero, nepakaks. Žmogaus sąmonė aplinką suvokia per garsus, kvapus, skonį ir lytėjimą. Jie tampa tarsi sąmonės receptoriais, kuriuos teisingai dirginant, jūsų sodas tampa ta vieta, iš kurios nesinori išeiti. Štai keli patarimai, kurie padės jums įsirengti įspūdingą poilsio kampelį gamtos prieglobstyje.
- Pradėkite nuo savęs
Susimąstėte nuo ko pradėti? Sodo dizainu užsiimantys specialistai rekomenduoja pradėti nuo savęs. Tapkite atskaitos tašku savo sode. Kvepiančius augalus komponuokite ten, kur eidami pro šalį, ar sėdėdami galėsite mėgautis kvapu. Jei nusprendėte, kad jūsų sode čiurlens vanduo, fontanėlį ar kitą tekančio vandens šaltinį įrenkite ten, kur galėsite jį girdėti.
Dažniausiai stabtelsite ties įėjimu į kiemą, prie virtuvės ar svetainės lango, terasoje ar pavėsinėje. Atsistokite tose vietos ir pagalvokite, kokie vaizdai, kvapai ar garsai jus džiugintų, suteiktų malonių emocijų.
Be to, jei visas kiemas yra matomas iš vieno taško, pasistenkite sukurti netikėtumą. Arka, pergolėmis, pavėsine, augalais ar kitomis priemonėmis galite padalyti sodą į atskiras erdves.
- Atskirkite zonas.
Gamta, ramybė leidžia atsikvėpti, pailsėti arba užsiimti aktyvia veikla. Norite ramiai degintis ar skaityti knygą, bet ramybė sunkiai pasiekiama, nes vaikai nori užsiimti aktyviais žaidimais? Tereikia pagalvoti apie skirtingas sodo zonas, pavyzdžiui, privačius ramybės kampelius. Atskirkite juos treliažais – lengvomis ažūrinėmis konstrukcijomis, kurioms ne tiks padalins funkcines zonas, bet ir puoš jūsų sodą. Jiems apsodinti puikiai tiks vijokliniai augalai, pavyzdžiui, laipiojančios hortenzijos, vynvyčiai, gebenės, vynmedžiai, aktinijos ar apyniai. Bendras veiklos vietas – kepsninės, pavėsinės zonas - įrenkite atviresnėse vietose.
- Žaiskite spalvomis
Bendrą sodo įspūdį visuomet pirmiausia, iš tolo, nulemia augalų formos ir spalvos. Nuo jūsų priklausys, ar sodas bus tamsus ir paslaptingas, ar šviesus ir saulėtas.
Skiriamos trys pagrindinės spalvos bei spalvų mišiniai:
- geltona. Šios spalvos žiedais žydi gvaizdūnės, serenčiai, medetkos, forzicija;
- raudona. Gėlės pražystančios tokiais žiedais - aguona, nasturtė, burnočiai, verbenos arba dekoratyviniai augalai – rododendrai, veigelos, rožės, azalijos;
- mėlyna. Žydi - rugiagėlės, heliotropas, meksikinis žydrūnas, hortenzijos (parūgštinus dirvą), rododendrai, levandos, katilėliai;
- oranžinė. Šia spalva puošiasi nasturčių, nemezijų, ekrenokarpų žiedai;
- žalia. Šios spalvos begalia atspalvių turi visi žoliniai augalai: eraičinai, žilės, ajerai, miskantai.
- violetinė. Norintiems papuošti aplinką šios spalvos žiedais reikėtų sodinti aubretes, raktažoles, budlėjas ar kleomes, veronikas bei šeivamedžius.
Šios spalvos turi daug atspalvių. Pasinaudojus elementariu spalvų ratu suprasite, kokios spalvos yra priešingos, o kokios gretimos. Tame pačiame rate taip pat išskiriamos ir šiltos bei šaltos spalvos.
Tačiau kalbant apie augalų spalvas pirmiausia reikėtų pagalvoti ne apie žiedus, o lapiją, po to tik seka žiedai ir vaisiai. Reikia nepamiršti, kad skiriasi ne tik augalų lapų spalva, bet ir jų faktūra. Lapai gali būti dygliuoti, švelnūs ar aštrūs, grublėti, pūkuoti ir gležni.
Kaip derinti spalvas? Jei norite ryškaus įspūdžio – rinkitės priešingas spalvų rate esančias spalvas, pavyzdžiui, geltoną ir violetinę. Jei norite švelnesnio vaizdo rinkitės gretimų atspalvių žiedus. Vaizdą sušvelninti visuomet galite žaluma.
Taip pat turite pagalvoti, ar norite, kad augalai įsilietų į bendrą foną, ar kontrastuotų su juo.
Dar besirinkdami augalus turite pagalvoti apie jų spalvų kaitą visus metus. Taip pat svarbu, kuriuo paros metu bus gėrimasi spalvomis.
- Apgalvokite malonių garsų šaltinius
Sode malonių garsų šaltiniais, kaip jau minėta, gali tapti tekantis vanduo: fontanėlis, krioklys ar dekoratyvinis upelis. Apskritai vanduo yra itin lanksti dekoro priemonė. Jo gali būti labai daug arba minimaliai, todėl vandens telkinį nesunkiai galima integruoti į įvairaus dydžio sklypus.
Tiesa, reikia nepamiršti, kad tinkamai pasirinkus ir integravus vandens telkinį į sodą, juo teks rūpintis nuolat. Mažiau vargti reikia su tekančiu vandeniu, mat jis apsivalo pats.
Dar vienas garsų šaltinis gali tapti lesykla paukščiams, tačiau pagalvokite, ar neturite augintinio, kuris galėtų sudrumsti paukščių gerovę. Jei susiruošėte įrenginėti lesyklą, pasistenkite ją įrengti katinams ar šunims sunkiau pasiekiamose vietose. Taip pat reikėtų pasvarstyti, ar tikrai norėsite paukščių čirškėjimo klausytis anksti ryte po langu.
- Kur apgyvendinti kvapus?
Kvapai sode ne ką mažiau svarbūs. Pavyzdžiui, pasisodinę augalų, kurių kvapus dažnai užuodėte vaikystėje, sodui jausite kur kas daugiau sentimentų. Tad būtinai susidėliokite planą, kur malonūs kvapai gali nustebinti, palikti neišdildomą įspūdį. Galbūt mėtos krūmelį verta pasodinti greta takelio, kur eidami pro šalį užuosite gaivų kvapą? O gal kvapnios gėlės ar žolelės gali įsikurti šalia terasos ar pavėsinės? Kvapiais žiedais žydintys vijokliai tikrai gali atsidurti greta dažniau atveriamų langų.
Kvapais mes galime suvokti erdvę. Kvapo pobūdis ir stiprumas leidžia kitaip mums ją interpretuoti.
Tačiau svarbu ir nepersistengti. Geriausia kvepiančius augalus pirkti žydėjimo metu, nes kvapai skiriasi. Nesodinkite daug skirtingai kvepiančių augalų vienoje vietoje, susimaišius aromatams galite sulaukti priešingo efekto – vietoje ilgesnio buvimo sode norėsis iš ten pabėgti. Kiekvienam ryškų kvapą turinčiam augalui parinkite neturinčią intensyvaus aromato draugiją.
Mėgstantiems prieskoninius augalus reikėtų pasisodinti čiobrelius, šalavijus, rozmarinus, melisas, raudonėlius ar mėtas. Šiuos augalus panaudosite ne tik patiekalams gardinti, tačiau jie džiugins ir maloniu kvapu.
Planuojantiems įsirengti gėlynus verta pasisodinti kraujažoles, diemedį, budlėją, raganę, kuri puikiai tinka tvorai uždengti, ežuoles, levanda, monardas, katžoles, pelėžirnius, pajūrinės lobuliarijos, nemezijos ar flioksus – visos šios gėlės yra itin kvapios. Be to, kvapiems gėlynams ypač tinkamos rožės.
Be to, lietuviai gali pagalvoti apie tokius kvepiančius augalus kaip alyvos, jazminai, bijūnai, narcizai, pelynai, pakalnutės ir panašiai.