Sodų apsauga nuo smulkiųjų graužikų
Nuimtas daržovių, grūdinių kultūrų derlius, laukai juoduoja arimais. Atšalus orams, ne tik žmonės ima rengtis šiltesniais drabužiais, jaukiai įsitaiso šiltame būste. Labai sumažėjus mitybinei bazei laukuose ir vėstant orams, ieškodami sotesnio kąsnio, arčiau gyvenamų vietų traukia ir įvairūs graužikai.
Pelėnai ir pelės. Šie graužikai yra labai vislūs, gyvena šeimomis. Jie savo naujus būstus paprastai įkuria šiukšlių krūvose, nenupjautų teritorijų aukštose žolėse, komposto krūvose. Bene didžiausia yra lauko pelių populiacija. Artėjantys žiemos šalčiai graužikus verčia ieškoti net tokio maisto, į kurį vasarą net nesikėsintų. Neradę užkandžių, jie mielai imasi jaunesnių sodo augalų žievės. Ir ne tik – kartais labai nukenčia ir jaunų sodinukų šaknys. Patyrę sodininkai profesionalai teigia, kad kiškiai labiausiai pažeidžia jaunus, iki 5-6 metų, medelius.
Sanitarijos palaikymas sodybose yra svarbi prevencinė priemonė, kovojant su smulkiaisiais graužikais. Šąlant orams, būtina sutvarkyti visus pakampius, kompostavimo vietas, nupjauti žolę. Dažnai reikia apžiūrėti naujai pasodintus sodinukus, apmindyti lajos plotą, nes pelės mėgsta įsirengti būstus naujoje puresnėje žemėje. Pasitaiko, kad po žiemos pelėnai būna išvagoję ir veją. Todėl galima pasitelkti ir specialias priemones. Soduose patariama naudoti raticidus. Prieš juos naudojant, būtina atidžiai perskaityti gamintojo rekomendacijas. Priemones reikia atsakingai išdėlioti paukščiams ir naminiams žvėreliams nepasiekiamose vietose. Šiam tikslui galima naudoti įvairias vamzdžių nuopjovas.