Sodų apsauga nuo žvėrių

Sodininkai žino, kad žvėrys apgriaužia ne tik sodinukų, bet ir paaugusių medelių kamienus ar vainiko šakas. Pagrindiniai žiemos ir pavasario sezono žaladariai soduose yra kiškiai ir stirnos. Pasitaiko, kad atvirose vietose, kaimo vietovių neaptvertose teritorijose, medeliai nukenčia ir nuo stambesnių žvėrių – briedžių. Didžiausias pavojus sodams kyla tada, kai susidaro gili sniego danga. Tačiau ir besniegę žiemą lauko žvėrys mėgsta atklysti į sodus ir pasivaišinti jauna žieve. Senesnių medžių žievė jau būna storesnė, todėl paprastai jos neliečia.

Kiškiai dažniausiai apgraužia jaunų, iki 5–6 metų, sodinukų kamienus. Jei žiema labai gili ir susidaro pusnys, po atlydžio, vėl pašalus, sukietėja sniego danga, kiškiai pasiekia jaunas skeletines šakas ir su malonumu jas pritrumpina. Todėl po didelio snygio patariama sniegą sumindyti lajos plote: taip medeliai apsaugomi nuo graužikų.

Pastaraisiais metais labai išaugo stirnų populiacija. Jos ganosi arti sodybų. Vakarop ar paryčiais patraukia maitintis, nors nebijo žmonių net dieną, ir dažnai užklysta į neaptvertus kiemus. Stirnos paprastai sužaloja jaunų augalų viršūnes ir šakas, esančias net 1,5 m aukštyje. Stirninai, kasydami dygstančius ragus, gali nubrozdinti medelių kamienus. Tokie pažeidimai dažniausiai nebūna ištisiniai, bet per žaizdas užnešamos ligos. Nors briedžių, elnių populiacija skaičiumi neprilygsta stirnų populiacijai, jie rečiau užklysta į sodus, tačiau gali padaryti dar didesnės žalos nei stirnos.

Sodinukus ir paaugusius medelius apsaugoti galima ant švariai nuvalytų kamienų ir skeletinių šakų užtepus repelentų, pavyzdžiui, kamienų apsaugos priemonę „Šarvas“. Ši ilgalaikė priemonė nekenkia augalams, leidžia jiems kvėpuoti. Papildomai galima įmaišyti kreidos. Taip sumažinamas pavasarį kamienams dėl temperatūros svyravimo atsirandantis neigiamas poveikis. Apsaugoti medelius galima ir specialiais plastikiniais vamzdžio formos akytais tinkleliais. Jie būna įvairių dydžių, tad patogu naudoti ir jauniems, ir jau ūgtelėjusiems medžiams.

Tvarkingos tvoros taip pat yra patikima apsauga ir nuo kitų užklystančių žvėrių, todėl, esant galimybei, reikia sodus aptverti. Tačiau verta atminti, kad stirnos gali įveikti ir 1,5 m aukštį, briedžiams ne visada kliūtis yra ir 2 m aukštis.